kalendarz

AufTAKT – Theater geht tanzen

Warsztaty w ramach festiwalu teatralno-tanecznego
„AufTAKT – Theater geht tanzen! Teatr tańczy“ oprócz ciekawych prezentacji młodych grup amatorskich specjalizujących się w teatrze tańca oferuje warsztaty dla utalentowanych i zainteresowanych tym rodzajem sztuki młodych tancerzy z Polski i Niemiec. Podczas warsztatów uczestnicy pod kierownictwem profesjonalistów uczą się i opracowują choreografie w stylu Breakdance / House / Hip Hop i Contemporary, aby na zakończenie zaprezentować  krótką sztukę sceniczną poświęconą tematowi „Pokój“.
Data: 04.-07.01.2018 (warsztaty)
Miejsce: Steinhaus e.V., Steinstr. 37, 02625 Bautzen
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wymagane wcześniejsze zgłoszenie.
www.steinhaus-bautzen.de

 

Rok Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Zawarcie układu pokojowego w Budziszynie w roku 1018
Wspólnie ze wszystkimi uczestnikami grupy projektu „1000 lat Pokoju Budziszyńskiego” odbędzie się uroczyste rozpoczęcie obchodów roku jubileuszowego Oprócz okazjonalnych przemówień i wykładu popularnonaukowego związanego z rocznicą zaprezentwone zostaną utwory muzyczne.
Data: 30.01.2018 / 18.00
Miejscie: teatr Burgtheater Bautzen, mała sala
Wstęp wolny. Wymagane wcześniejsze zgłoszenie udziału.

 

Pokój budziszyński 1018. Konferencja międzynarodowa

Spotkanie naukowe /seminarium
Dwudniowa konferencja koncentruje się na uwarunkowaniach i aspektach zawarcia polsko-niemieckiego pokoju w Budziszynie w roku 1018. Naukowcy z Niemiec i z Polski zajmą się Budziszynem i Łużycami Górnymi w X i XI wieku, stosunkami polsko-niemieckimi w okresie zawierania pokoju budziszyńskiego oraz politycznym, gospodarczym, ekonomicznym i religijnym rozwojem we wczesnym i późnym średniowieczu.
Data: 30./31.01.2018
Miejscie: teatr Burgtheater Bautzen, mała sala
Wstęp wolny. Wymagane wcześniejsze zgłoszenie udziału.
www.serbski-institut.de

 

Kolorowy Serbołużycki Jarmark Wielkanocny

Oprócz podziwiania i uczenia się technik zdobienia pisanek w Domu Serbołużyczan zostanie wybrana „Najpiękniejsza Serbołużycka Pisanka“. Twórcy wymieniają się doświadczeniami używając często fachowych pojęć i wykreowanych przez siebie specyficznych narzędzi zdobniczych.
Data: 24.-25.02.2018 / Impreza całodniowa
Wstęp wolny.
www.sorben.com

 

Dzień archiwum „Demokracja i prawa Obywateli“

Poprzez odbywający się co dwa lata ogólnoniemiecki DZIEŃ ARCHIWUM uwaga opinii publicznej skupia się na wielorakich społecznych funkcjach archiwów. Kilkaset najrożniejszych rodzajów archiwów otwiera tego dnia swoje wrota i jako nowoczesna jednostka usługową prezentuje swój interresujący program. Mottem DNIA ARCHIWUM 2018 jest „Demokracja i prawa Obywateli“.
Data: 03.03.2018
Miejscie: Archivverbund Bautzen, Schloßstraße 10, 02625 Bautzen
Wstęp wolny.
www.archivverbund-bautzen.de

 

Hans Bollinger: „Podróże po Polsce“

Wieczór literacki z akcentem muzycznym
Data: 21.03.2018 / 19:00
Miejscie: Stadtbibliothek Bautzen, Schloßstraße 12, 02625 Bautzen
Wstęp wolny.
www.bautzen.de/stadtbibliothek.asp

 

Wielkanoc w Budziszynie

Tradycyjny niemiecko-serbołużycki Festyn Wielkanocny związny jest z wieloma barwnymi zwyczajami świątecznymi. Już około pięć tygodni przed Świętami Wielkanocnymi można w każdy weekend przyglądać się artystom zdobiącym pisanki. Jest wielu kolecjonerów tej poszukiwanej sztuki ludowej, która poprzez cztery rodzaje technik zdobienia pozwala zaistnieć pięknym wydmuszkom. Największą atrakcją w Niedzielę Wielkanocną jest Porcesja Jeźdzców Wielkanocnych i „turlanie jajek” z Góry Protschenberg oraz Jarmark Wielkanocny.
Data: 30.03.-02.04.2018
Miejscie: Budziszyn i okolice
www.bautzen.de

 

Konferencja prasowa: TA/SZTUKA/EUROPA

Podczas konferencji prasowej opinia publiczna zostanie poinformowana o przyznaniu nagrody „TA/SZTUKA/EUROPA”. Zostaną przedstawione zasadnicze warunki przyznawania nagrody, m.in. kryteria oceny, patroni i suma nagrody. Idea nagrody „TA/SZTUKA/EUROPA” – „DIE/KUNST/EUROPA“ zawiera w sobie dwa istotne tematy; z jednej strony jest to SZTUKA bycia pokojowo nastrojonym wobec siebie, obchodzenie się nawzajem i gotowość bycia dla siebie i w ten spsób wspieranie mysli europejskiej o ponadgranicznej i międzyludzkiej płaszczyźnie. Z drugiej strony w centrum zainteresowania stoi rzeczywiście SZTUKA, kultura i sport jako dziedziny w których przyznana będzie nagroda.
Data: 24.04.2018 / 10:00
Miejscie: Urząd Miasta Budziszyn, Fleischmarkt 1, 02625 Bautzen
www.bautzen.de

 

Lampenfieber: Finał w kategorii „OKO“

Konkurs Talentów Banku Kreissparkasse Bautzen na temat „Pokój to…“
W kategorii finałowej „OKO“ Konkursu Młodych Talentów „Lampenfieber“ 2018 uczestnicy prezentują swoje dzieła w takich dziedzinach jak film, animacja, fotografia, malarstwo i rzeźba. Widzowie zobaczą fascynujace dzieła związane z tematem roku jubileuszowego „ Pokój to…“.
Data: 28.04.2018
Miejscie: Steinhaus e.V., Steinstr. 37, 02625 Bautzen
www.lampenfieber-bautzen.de

 

Majówka – Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

… dowiedzmy się więcej o Historii Polski i jej tradycjach
W Polsce organizuje się w maju spotkania i zabawy na świeżym powietrzu zwane „Majówką”. Często w połączeniu ze świętami 1 i 3 maja. W programie Majówki w Budziszynie znajdzie się krótki wykład pod tytułem „Konstytucja 3 Maja i jej znaczenie dla Europy“. Powiaty partnerskie: Powiat Bolesławiecki i Powiat Złotoryjski zaprezentują kulturę swoich regionów. Zaproszeni są wszyscy, którzy pragną poznać bliżej polskie tradycje i kulturę.
Data: 03.05.3018 / 18:00
Miejscie: Steinhaus e.V., Steinstr. 37, 02625 Bautzen
www.lra-bautzen.de

 

Lampenfieber: Finał w kategorii „UCHO“

Konkurs Talentów Banku Kreissparkasse Bautzen na temat „Pokój to…“
W kategorii finałowej „UCHO“ (muzyka) Konkursu Młodych Talentów „Lampenfieber“ 2018 uczestnicy zaprezentują się muzycznie. Będą to występy solistyczne lub grupowe, związane tematycznie z mottem roku „ Pokój to…“. Widzowie usłyszą różne interpretacje instrumentalne i liryczne.
Data: 26.05.2018 / 16:00
Miejscie: Kornmarkt, 02625 Bautzen
www.lampenfieber-bautzen.de

 

Program muzyczny poświęcony tematowi „1000 lat Pokoju Budziszynskiego“

Festyn
W ramach Festynu „Wiosna Budziszyńska 2018“ zaprezentowane zostaną na dużej scenie (Kornmarkt-Bühne) muzyczne utwory poświęcone tematowi „Pokój”. O godz. 15 rozpocznie się preznetacja finałowa Konkursu Młodych Talentów „Lampenfieber“ w kategorii „UCHO“ po tytułem „ Pokój to…“. O godz. 17.00 wystąpią uczniowie Powiatowej Szkoły Muzycznej. O godz. 19.00 zaprezentują się młode talenty i grupy muzyczne z miast partnerskich z Jeleniej Góry i z Heidelbergu.
Data: 26.05.2018 / 15:00 – 23:00
Miejscie: Kornmarkt, 02625 Bautzen
www.bautzen.de

 

Nadanie nazwy „Plac Miast Partnerskich”

Uroczystość
Pieczołowicie zaprojektowane i umieszczone na terenie byłej fabryki tkanin Tablice będą informowały o miastach partnerskich Budziszyna. Uroczyste odsłonięcie tablic odbędzie się w ramach festynu „Wiosna Budziszyńska” dnia 26 maja 2018 roku w godzinach popołudniowych. Wspólnie z gośćmi z kraju i z zagranicy Budziszynianki i Budziszynianie będą świętować nadanie nazwy „Plac Miast Partnerskich“.
Data: 26.05.2018 / 16:00
Miejsce: Byłe tereny fabryki tkanin, Mühlstraße, 02625 Bautzen
www.bautzen.de

 

Lampenfieber: Finał kategorii „Reka i noga“ oraz „Usta & Słowo“

Konkurs Talentów Banku Kreissparkasse Bautzen na temat „Pokój to…“
W kategorii finałowej „Ręka i noga“ oraz „Usta & Słowo“ Konkursu Młodych Talentów Lampenfieber 2018 uczestnicy zaprezentują swoje zdolności sportowo-akrobatyczne oraz przedsatwią krótkie scenki liryczne i aktorskie. Wszystkie prezentacje związane są z tematem roku „Pokój to…“.
Data: 02.06.2018 / 16:00
Miejsce: Niemiecko-Serbołużycki Teatr Ludowy, budynek Teatru Głównego, Seminarstr. 12, 02625 Bautzen
www.lampenfieber-bautzen.de

 

Długa Noc Kultury

Dzień Otwartych Drzwi
Instytucje muzealne miasta otwierają „Drzwi“ od godz. 18 do godz. 24 i prezentują specjalny program towarzyszący. Jeden bilet wstępu umożliwia zwiedzanie wszystkich instytucji. W ten sposób zwiedzający mogą poznać osobliwości miasta w innej atmosferze i spędzić wspaniale wieczór kulturalnie, a nawet kulinarnie i muzycznie.
Data: 09.06.2018 / 18:00 – 24:00
Miejsce: Bautzen
www.bautzen.de

 

Konferencja Prasowa

Konferencja Prasowa na temat obchodów Roku Jubileuszowego
Konferencja prasowa jest okazją do podsumowania pierwszego półrocza wspólnego Projektu „1000 lat Pokoju Budziszyńskiego“. Oprócz podsumowania zostaną przedstawione informacje o pozostałych imprezach i wydarzeniach roku Jubileuszowego 2018.
Data: 14.06.2018 / 10:00
Miejsce: Urząd Miasta Budziszyna, Fleischmarkt 1, 02625 Bautzen
www.bautzen.de

 

23. Budziszynskie Lato Teatralne „Banda Olsena odlatuje“

Teatr pod gołym niebem „Open Air”
„Banda Olsena odlatuje “ – Spektakl pod gołym niebem dla całej rodziny na dziedzińcu zamku Ortenburg. W każdy wtorek o godz. 21.30 odbywaja się także projekcje filmów w ramach 13 Budziszyńskich Nocy filmowych.
Data: 14.06.-22.07.2018
Miejsce: Dziedziniec Zamku Ortenburg, 02625 Bautzen
www.theater-bautzen.de

 

Move Together

Dwutygodniowe polsko-niemieckie warsztaty muzyczne, aktorskie i taneczne
„Move Together“ jest dwutygodniowym intensywnym spotkaniem, w czasie którego młodzież poprzez warsztaty uczy się i wymienia swoim doświadczeniem z rówieśnikami z kraju sąsiada w dziedzinie muzyki, tańca i teatru. W Jeleniej Górze 20 polskich i niemieckich młodych artystów przygotuje godzinny program sceniczny na temat „Pokoj“. Jest to też okazja do bezpośredniego poznania się mieszkańców regionu przygranicznego Łużyc Górnych i Dolnego Śląska.
Data: 02.-15.07.2018
Miejsce: Jeleniogórskie Centrum Kultury, ulica 1-ego maja 60, 58-500 Jelenia Góra
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wczesniejsze zgłosznie wymagane.
www.steinhaus-bautzen.de

 

Move Together

Koncert / Przedstawienie
W Jeleniej Górze 20 polskich i niemieckich młodych artystów przygotuje godzinny program sceniczny na temat „Pokoj“. Jest to też okazja do bezpośredniego poznania się mieszkańców regionu przygranicznego Łużyc Górnych i Dolnego Śląska. Rezultaty tej dwutygodniowej artystycznej wymainy będą zaprezentowane.
Data: 14.07.2018 / 19:00
Miejsce: Jeleniogórskie Centrum Kultury / ulica 1-ego maja 60, 58-500 Jelenia Góra
Wstęp bezpłatny.
www.steinhaus-bautzen.de

 

Łuzyckie Lato Muzyczne: Koncert inauguracyjny „Wieczna nadzieja.“

Wojna, śmierć i pragnienie pokoju. 1018-2018. 1000 lat Pokoju Budziszynskiego.
Dresdner Kammerchor, Sinfonetta Dresden, Hans-Christoph Rademann (dyrygent). Grane będą dzieła kompozytorów takich jak Heinrich Schütz, Andreas Hammerschmidt, Melchior Franck, Franck Bridge, Béla Bartók, Arnold Schönberg, Giya Kancheli i Arvo Pärt.
Data: 20.07.2018 / 20:00
Miejsce: Katedra Św. Piotra Bautzen, An der Petrikirche 1, 02625 Bautzen
W dniu występu: 20 euro (bilet normalny) / 15 euro (ulgowy)
www.lausitzer-musiksommer.de

 

Łuzyckie Lato Muzyczne: Koncert „Przywróc nam Pokój“

Tryptyk na organy
Dyrektorzy muzyczni kościoła katolickiego Friedemann Böhme (na organach firmy Kohl) i kościoła ewangelickiego Michael Vetter (na organach firmy Eule) zagrają wyjątkowe kompozycje na organy, w tym premierę Łużyckiego Lata Muzycznego napisaną przez Felixowi Bräuer z Budziszyna.
Data: 28.07.2018 / 17:15
Miejsce: Katedra Św. Piotra Bautzen, An der Petrikirche 1, 02625 Bautzen
Wstęp wolny.
www.lausitzer-musiksommer.de

 

Historyczna inscenizacja zawarcia Pokoju Budziszynskiego 1018

Sredniowieczne zycie w czasach podpisania Pokoju Budziszynskiego 1018
W ramach programu Roku Jubileuszowego podpisania Pokoju Budziszyńskiego w roku 1018 odbędzie się historyczna inscenizacja zaślubin Bolesława Chrobrego i Ody z Miśni (Oda von Meißen), córki Henryka II., na terenie dziedzińca zamku Ortenburg w Budziszynie. Inscenizacja zaprezentowana przez zespół amatorski z Budziszyna odbędzie się w tle i atmosferze trwającego jarmarku średniowiecznego. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy podkreśli historyczne znaczenie wydarzeń sprzed 1000 lat.
Data: 01.09.2018 / 09:00 – 18:00
Miejsce: Dziedziniec Zamku Ortenburg, Budziszyn, 02625 Bautzen
płatny.
www.bautzenerleben.de

 

Dzień Otwartego Pomnika

Pomniki i zabytki niedostępne na co dzień otwierają się dla zwiedzajacych. Równolegle odbywa się akcja „Budziszyn, żyjący zabytek“. Stare budowle miasta ożywają!
Data: 09.09.2018 / Przez cały dzień
Miejsce: Budziszyn, 02625 Bautzen
Wstęp bezpłatny.
www.bautzen.de

 

Jesienne Śpiewanie Chórów

Koncert & festyn miejski
Chóry łużyckie śpiewają w różnych miejscach Miasta.
Data: 15.09.2018 / 11:00 – 17:00
Miejsce: Budziszyn, 02625 Bautzen
Wstęp na wszystkie imprezy bezpłatny.
www.bautzen.de

 

Tygodnie Miedzykulturowe w Powiecie Budziszyn

Róznorodnosc łączy
Od roku 2010 Tygodnie Międzykulturowe są jednym z ważniejszych wydarzeń w Powiecie Budziszyn. Liczne stowarzyszenia, towarzystwa, grupy inicjatywne i wolontariusze uczestniczą w tym ogólnoniemieckim wydarzeniu. W ciągu dwóch tygodniu odbywają się spotkania, na których można poznać kulturę innych narodów; poprzez wspólne śpiewanie, degustowanie potraw dalekich krajów czy zapoznawanie się ze zwyczajami ludzi pochodzących z różnych stron świata – odbywają się imprezy sportowe, wieczory filmowe i wystawy a nawet festyny dzielnicy Miasta.
Data: 20.09.-07.10.2018
Miejsce: Powiat Budziszyn
www.landkreis-bautzen.de/ikw

 

Frank Martin – „In terra pax“ – Koncert w kosciele

Koncert
W roku 1944 zlecono Frankowi Martin z Radia Genewa aby skomponował utwór dla chóru, który możnaby było zaprezentować zaraz po zakończeniu II wojny światowej. W ten sposób powstał czteroczęściowy utwór z tekstami z Biblii. Pierwsza część poświęcona jest wojnie, postrzeganej przez proroków za wynik gniewu Boga. Druga część przynosi zapowiedź wyzwolenia, radosnego wybuchu narodu przepełnionego odnowioną nadzieją. Trzecia część odwołuje się do słów Chrystusa, że warunkiem prawdziwego pokoju jest potrzeba wybaczenia i miłość. Czwarta część przywołuje obraz nowego Nieba i nowej Ziemi, kiedy obeschną wszelkie łzy.
Data: 23.09.2018 / 18:00
Miejsce: Katedra Św. Piotra, Bautzen, An der Petrikirche 1, 02625 Bautzen
www.st-petri-bautzen.de

 

Naša Hanka w´ wencu steji

Serbołużyckie wesela – Serbske kwasy
Widzowie przedstawienia “ Naša Hanka w´ wěncu steji“ obejrzą cztery serbołużyckie wesela poznając zwyczaje weselne różnych regionów Łużyc wraz z ich chrakterystycznymi elementami i strojami. Chór, balet i orkiestra Serbołużyckiego Zespołu Narodowego zaprezentuje typową muzykę, pieśni ludowe i tańce każdego regionu. Wieczór prowadzony jest przez ubranego w odpowiedni strój ludowy „Braškę”, ktory zaprasza gości do zabawy. Gościom podawane są kulinarne specjały z Łużyc, jakie tradycyjnie serwowano dawniej na weselach.
Data: 29.09.2018 / 18:00 – 20:00
Miejsce: Serbołużycki Zespół Narodowy, Äußere Lauenstraße 2, 02625 Bautzen
www.sne-bautzen.de

 

Obrady Górnołuzyckiego Towarzystwa Nauk

Przełomy w Konstytucji Łuzyc Górnych: 1018 – 1268 – 2008 – 2018
Na rok 2018 przypadają rocznice wielu wydarzeń, które stały się przełomem w kształtowaniu się Konstytucji Łużyc Górnych. Tematem tym zajmą się uczestnicy obrad naukowych. Prelegenci z kraju i zza granicy skupią się na wielorakich aspektach zagadnienia i postarają się opracować temat uwzględniając polityczno-konstytucyjną i prawną specyfikę Łużyc Górnych. Na zakończenie przewidziana jest wycieczka do wybranych miejsc w Budziszynie i w okolicy.
Data: 01.-03.11.2018 / całodniowe
Miejsce: Steinhaus e.V., Steinstraße 37, 02625 Bautzen
www.olgdw.de

 

Konferencja Prasowa

Tydzień przed wręczeniem nagrody „DIE/KUNST/EUROPA“, media otrzymaja informacje na temat nagrody i uroczystości związanej z jej przyznaniem.
Data: 07.11.2018 / 10:00
Miejsce: Urząd Miasta Budziszyna, Fleischmarkt 1, 02625 Bautzen
Na zaproszenie.
www.bautzen.de

 

100 lat polskiej niepodległosci

dowiedzmy się więcej o Historii Polski i jej tradycjach
Uroczyste spotkanie poświęcone jest 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie. Goście wysłuchają wykładu na temat historycznego tła Jubileuszu. Polscy partnerzy powiatu budziszyńskiego: powiat bolesławiecki i powiat złotoryjski przedstawią program kulturalny swoich regionów.
Data: 11.11.2018 / 15:00 – 20:00
Miejsce: Steinhaus e.V., Steinstraße 37, 02625 Bautzen
Wstęp bezpłatny.
www.landkreis-bautzen.de

 

DIE/KUNST/EUROPA

Wręczenie nagrody
W ramach oficjalnej uroczystości zostanie przyznana nagroda „DIE/KUNST/EUROPA“. Niezależne jury, w którego skład wejdą znaczące osobistości z regionu i spoza regionu, dokona przyznania nagrody.
Data: 14.11.2018 / 20:00
Miejsce: Teatr Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen, Seminarstraße 12, 02625 Bautzen
Wstęp bezpłatny. Wymagane potwierdzenie udziału.
www.bautzen.de