1000 lat Pokoju Budziszyńskiego

Dnia 30.01.2018 roku mija tysiąc lat od podpisania Pokoju Budziszyńskiego. Z tej okazji grupa składająca się z około dwudziestu organizacji oraz instytucji publicznych i prywatnych z Budziszyna, Obszaru Kultury Łużyce Górne – Dolny Śląsk (Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien) i miast partnerskich Miasta Budziszyna przygotowała wspólny projekt obchodów Jubileuszu. Imprezy sportowe, artystyczne, turystyczne, kulturalne, naukowe oraz aktywne spotkania obywateli będą naszym wkładem do Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 „Sharing Heritage”.

Nawiązując do historycznego podpisania Pokoju Budziszyńskiego pragniemy zapoznać opinię publiczną z tą historyczną datą i okolicznościami zawarcia pokoju, by zachęcić mieszkańców z naszego regionu oraz z miast partnerskich w Niemczech i w Europie do dialogu na temat znaczenia słowa ”pokój” w dzisiejszych czasach, w naszych codziennych małych i wielkich staraniach – przy uwzględnieniu naszej tradycyjnej i kulturalnej wymiany i politycznie uwarunkowanych przemian w regionie trójstyku Polski, Czech i Niemiec. Pokój będzie tematem wielu rożnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, przyczyną spotkań umożliwiających wymianę poglądów oraz zachętą do dyskusji na temat najnowszych wynikow badań nukowych.

Zapraszamy serdecznie do dialogu i na odkrywcze spotkania. Cieszymy się, że będziemy mogli Państwa powitać na naszych imprezach.

Serdecznie witamy!